Lándzsavívás
A lándzsavívás szabályai:
- Fegyvere: 170 cm hosszú, 2-3 cm átmérőjű egyenes bot (fa), amelynek a pengéjén 25cm, a gombján (másik vége) 10cm hosszú találati felület található. A találati felület olyan védőréteggel van bevonva, amely a találat során megvédi a szenvedő félt a sérüléstől.
- Amennyiben a fegyverek eltérnek egymástól (méret, súly, anyag), úgy a küzdelem csak akkor kezdhető meg, ha a két küzdő fél ebbe beleegyezett. a párbaj 5 pontig tart
- Találatnak csak a fegyver találati felületével bevitt vágás, szúrás vagy ütés számít. A nem találati felülettel bevitt támadás nem minősül találatnak.
- a kézfej és váll közötti terület, valamint a láb találata 1 pont
- a fej találat 3 pont
- a mellkas, has, hát találata 2 pontot ér
- a kézfej, alkar vagy felkar találata esetén a találatot elszenvedő a talált kezét a küzdelem során nem használhatja, két kéz találat esetén az ellenfél nyer
- kézfejvédő, alkarvédő, szuszpenzor használata megengedett, fejvédő használata kötelező.
- dobott fegyver találatnak minősül, ha a pengéje a testet vagy fejet talál, a karok, lábak esetén nem. A másik végével (gomb) nem lehet dobott találatot elérni.
- elvesztett fegyver esetén a másik szabadon támadhat, de az elvesztett fegyver felvehető.
- saját fegyver vágása is találatnak minősül, de saját fegyvernél csak a penge találata számít (a gomb nem).
- csak az ellenfél fegyverének teljes kizárásával elért ún. "tiszta" találat ér pontot.
- Az ellenfér fegyverét lehet karral, lábbal vagy testtel kizárni, illetve kézzel ráfogni a nem találati területekre (tehát a penge és a gomb kivételével, hiszen az találatnak számít).
- Minden (tiszta és együttes) találat után a bíró megállítja a küzdelmet és a felek kezdő pozícióból folytatják.
- a fegyver egy és két kézzel is fogható (ha nem volt kéztalálat)
- a támadások ereje nincs korlátozva, de a gyors pillanatszerű reakciók amúgy sem teszik lehetővé a teljes erőből történő támadást, mivel az időveszteséget okoz. A versenyeknél az ún. " fél erő " alkalmazása a leginkább célravezető. A versenyzőknek rendelkezni kell olyan fájdalom-tűrőképességgel és sportemberi magatartással, amely nem vezet sportszerűtlenséghez
- a töredékmásodpercekkel korábban bevitt találat együttesnek minősül
- a találat előtt – az ellenfél részéről – indított és bevitt találat együttes találatnak minősül, amennyiben ez a valós küzdelemben is bevitt találat lenne
- minden küzdelemnél egymást követő 5 együttes találat esetében az addigi végeredmény áll be, egyenlő állás esetén a következő tiszta találat dönt!
- a találatok megítélésében elsősorban a bíró(k) határozata dönt, de ha a támadó a megítélt találatra a "nem volt találat" szóbeli jelzéssel válaszol, akkor az a találat törlésre kerül. Az esetlegesen a találatot elszenvedő versenyző véleménye nem mérvadó. A küzdelmet elsősorban a versenyzők értékelik, vitás esetekben a bíró dönt.
- tilos a menekülés, intést von maga után (menekülés: 10 méternél nagyobb távolság egyirányú hátráló megtétele, az irányváltó kimozgások, elfordulások nem tartoznak ebbe a kategóriába)
- A gyakorló fegyverzet szemüregbe való behatolása ellen mindenki saját védőfelszerelést is használhat. Ennek hiányában a rendezőbizottság által biztosított eszközt köteles használni!
- az ádámcsutka, nemi szerv támadása tilos, kizáráshoz vezethet (ha a védekező mozzanat következtében a védő fél fegyverével, kezével tesz olyan mozdulatot, ahol a támadó fegyvere tilos területet ér és az ellenfél jelentősen nem sérült meg, akkor a küzdelem tovább folytatódhat)